Zarabianie na blogu
O zarabianiu na blogu i szeroko pojętej “treści”

Bloggerze, jesteś przestępcą!

Opublikowano dnia Friday, 31 August 2007 przez Łukasz Jarzembowski

Jako że nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku przestrzegania prawa, jesli blogujesz lub prowadzisz inny serwis internetowy, ta informacja może Ci się przydać…

Na mocy ostatniego postanowienia Sądu Najwyższego, właściciele stron internetowych będą musieli je zarejestrować. Jeśli tego nie uczynią, wówczas mogą być ścigani przez prokuraturę - donosi “Rzeczpospolita”.

Sąd orzekł, że strony www muszą być rejestrowane na tych samych zasadach, co czasopisma papierowe. Obowiązek rejestracji ma dotyczyć zarówno dużych, profesjonalnych portali, jak i stron całkowicie amatorskich (np. ze zdjęciami rodzinnymi). (…) za niedopełnienie wymogu rejestracji strony będzie na mocy nowych przepisów grozić teraz kara grzywny lub nawet pozbawienia wolności.

- całość artykułu w: Interia.pl

Nie wiem jak to skomentować… Jestem załamany? Nie, Wysoki (Najwyższy) Sądzie, nie mam nic przeciw tej ustawie, właściciele serwisów powinni być odpowiedzialni za swoje strony i treści na nich publikowane. Myślę jednak, że obowiązek rejestracji (ale gdzie? w NASKu się przecież zarejestrowałem ;) powinien dotyczyć tylko większych serwisów, powiedzmy o nakładzie (UniqueVisitors) powyżej 100tyś/miesiąc.

Z artykułu (może również przepisów, ale ich nie czytałem) nie wynika, co jest serwisem internetowym i kto jest “właścicielem” strony internetowej. Czy właścicielem jest właściciel całej domeny? Czy jeżeli mam bloga na Bloggerze, jego właścicielem jestem ja, czy Google? (przecież bez problemu mogą zrobić zmiany w moich wpisach:>). Czy mając domenę i kilka blogów/serwisów w subdomenach - muszę zgłosić każdą subdomenę?

Cóż, ja odpowiedzi na powyższe pytania szukać nie będę. Może ktoś mądrzejszy je znajdzie i podzieli się nimi w komentarzach. Liczę jednak, że ktoś “Najmądrzejszy” zmieni te przepisy…

Ale co robić, jeśli wejdą one w życie? To proste - aktualizować stronę co najwyżej raz roku ;)

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, proszę go
lub poleć przez inne serwisy społecznościowe: dodajdo    
Łukasz Jarzembowski Łukasz Jarzembowski, autor bloga - od 2006 roku łudzi się, że będzie bogaty... ;-) ale nadal ciężko nad tym pracuje. Programuje, bloguje, i pozycjonuje, tworząc i promując swoje e-biznes­y. kontakt
 

Wpisy podobne do "Bloggerze, jesteś przestępcą!"

4 komentarzy do “Bloggerze, jesteś przestępcą!”

 1. melunholy napisał:

  Ten temat powraca już od jakiegoś czasu. Z tego co się orientuję to nikt nie znalazł odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytania. Sądzę, że jedyne co pozostaje to oczekiwać na takie zmieny prawa, które uwzględnią fakt, że żyjemy w XXI wieku.

 2. PatronX napisał:

  Myślę, że najlepiej, po prostu olać te przepisy. Co wtedy zarobią, pozamykają miliony blogerów i właścicieli stron. A co z dzieciakami po 10 czy 11 lat, które też piszą blogi, do poprawczaka ich wsadzą. Chory rząd = chore przepisy.

 3. Conrados napisał:

  Okazuje się że to burza w szklance wody wywołana przez media. Sprawę wyjaśnił jeden z sędziów SN. Rejestracja stron to wyjątki. Więcej w artykule na stronie Rzeczpospolitej http://tinyurl.com/3ay3q3

 4. Michał napisał:

  nie mają wymyślać już jakich ustaw,chyba nudzą się tam w rządzie,do roboty by się wzięli a nie głupoty wymyślali.
  Powinno być ustalone np. powyżej iluś wejść lub iluś zarobków rejestracja Strony,ale ten kto to wymyślał chyba miał “Dauna”

Skomentuj