Zarabianie na blogu
O zarabianiu na blogu i szeroko pojętej “treści”

3camp i blogowanie profesjonalne

Opublikowano dnia Wednesday, 1 April 2009 przez Łukasz Jarzembowski

Wczoraj miałem okazję być (po raz pierwszy zresztą) na 3campie, czyli trójmiejskim BarCampie. Tematem przewodnim było blogowanie profesjonalne. Agenda spotkania wyglądała na prawdę atrakcyjnie. Niestety w rzeczywistości nie wszystko przebiegło według planu.

Na pięciu zapowiadanych prelegentów wystąpiło tylko dwóch:

 • Tomasz Topa - opowiedział o mikroblogowaniu i jego zastosowaniach biznesowych
 • Mariusz Gąsiewski - autor znanego bloga o SEO i SEM opowiedział o swoim podejściu do blogowania.

Z moich prywatnych oczekiwań zabrakło jedynie Jakuba Zielińskiego z BloMedii - chciałem posłuchać o marketingu i zarządzaniu siecią blogów, jak również osobiście polecić iLinka do ich promocji ;)

W związku z nadmiarem czasu, po wykładzie Tomasza Topy organizatorzy zorganizowali panel dyskusyjny. Było na prawdę ciekawie, choć trzeba przyznać, że brakowało kogoś z ekipy Blipa, który odpowiedziałby merytorycznie na niektóre pytania.

Swoją drogą, ciekawi mnie jak ten Blip zarabia. Z dyskusji panelowej wynikło, że “dostają pensję od Gadu-Gadu”. A przecież taki słynny blogger i krytyk e-biznesowy musi mieć jakiś plan monetyzacji swojego dzieła? No chyba, że się mylę… w końcu nawet Twitter kiepsko sobie radzi, jeżeli chodzi o finanse.

IMHO GG SA nie popularyzuje Blipa, bo boją się kosztów, jakie to ze sobą przyniesie (infrastruktura + min. koszt alternatywny własnych powierzchni reklamowych), a nadal nie mają pomysłu (ani wzoru) jak na tym zarobić. Poza tym wydaje mi się, że Twitteromania która w zeszłym roku ogarnęła amerykanów była spowodowana “twittowaniem” Baracka Obamy. Choć w Polsce nie mamy ani kampanii prezydenckiej, ani polityka o takiej charyzmie (i marketingu) co Obama, Blip mógłby przejść do mainstreamu zakładając konto np. Dodzie ;)

Z kolei prezentacja Mariusza Gąsiewskiego wypadła trochę jak szkolenie z blogowania (i chwała mu za to!). Poruszył on kilka ważnych kwestii, jeżeli chodzi o profesjonalne blogowanie:

 • przede wszystkim pasja
 • unikalna wartość wpisów i merytoryczność (Mariusz poświęca na wpis od 2 do 5h)
 • koszt domeny i hostingu to nic w porównaniu z kosztem alternatywnym czasu poświęconego na pisanie tekstów
 • blog zamiast CV - choć Mariusz nie zarabia na blogu, przyznał, że blog raczej pomógł mu podczas rekrutacji do Google
 • konflikt interesów - jeżeli blogujesz na określony temat i jednocześnie pracujesz w firmie zajmującej się daną dziedziną - mogą wystąpić sytuacje, w których Twoje zdanie jest traktowane jako “przeciek” z firmy lub jej stanowisko w określonej sprawie.

Jak pisałem wcześniej, był to pierwszy 3camp na którym byłem osobiście. Nie mam więc porówniania do poprzednich edycji, ale miejsce i atmosfera bardzo mi się podobały. Myślę, że jeszcze nie raz się tam pojawię ;)

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, proszę go
lub poleć przez inne serwisy społecznościowe: dodajdo    
Łukasz Jarzembowski Łukasz Jarzembowski, autor bloga - od 2006 roku łudzi się, że będzie bogaty... ;-) ale nadal ciężko nad tym pracuje. Programuje, bloguje, i pozycjonuje, tworząc i promując swoje e-biznes­y. kontakt
 

Wpisy podobne do "3camp i blogowanie profesjonalne"

2 komentarzy do “3camp i blogowanie profesjonalne”

 1. pusher napisał:

  Bardzo fajne miejsce, szkoda ,że z rzadka aktualizujesz bloga.

 2. Arkadiusz Zielazny napisał:

  Ostatnio również trafiłem na 3campa. Tym razem był usibility. Pierwszy raz byłem, ale muszę przyznać, że naprawdę warto.

  Ja znalazłem wskazówkę, która powinna mi pomóc w promocji bloga o kreowaniu marki i praktycznych stronach biznesu.

  Szkoda, że wcześniej nie wiedziałem o istnieniu Barcampu. Temat poruszany w kwietniu musiał być ciekawy.

Skomentuj